GR1 vs GR2 Titan
May 20, 2026
Care este diferența dintre titanul pur GR1 și GR2?
| Proprietate | Titan grad 1 | Titan grad 2 |
|---|---|---|
| Oxigen (max) | 0.18% | 0.25% |
| Fier de călcat (max) | 0.20% | 0.30% |
| Rezistenta la curgere | 170–310 MPa | 275–450 MPa |
| Rezistență la tracțiune | 240 MPa (min) | 345 MPa (min) |
| Duritate | 120–200 HV | 150–220 HV |
| Elongaţie | 24% min | 20% min |
Titan grad 1are mai putin oxigen. Mai puțin oxigen înseamnă mai moale, mai flexibil, mai ușor de format.
Titan grad 2are mai mult oxigen. Mai mult oxigen înseamnă mai puternic, mai rigid, mai puțin iertător.

Care este mai puternic: GR1 sau GR2?
GR2 este mai puternic.Cu aproximativ 30-40% mai mare în rezistență la tracțiune.
Rezistență la tracțiune:GR2 la 345 MPa vs GR1 la 240 MPa
Limita de curgere:GR2 la 275–450 MPa vs GR1 la 170–310 MPa
Dacă piesa dumneavoastră menține greutatea sau rezistă la presiune, alegeți GR2.
Dacă aveți nevoie doar de rezistență la coroziune și formabilitate, GR1 este suficient de puternic.
Care dintre ele este mai ușor de format și de îndoit?
GR1 este mai ușor de format.Este alegerea standard pentru imbutirea adâncă și îndoirile complexe.
Limită de curgere mai mică=forță mai mică necesară pentru a îndoi
O alungire mai mare (24% față de 20%)=se întinde mai mult înainte de fisurare
Material mai moale=mai puțin înapoi elastic
gr1 titan pentru ambutisare profundaeste o aplicație standard. GR2 nu este recomandat pentru ambutisare adâncă.
| Aplicație | GR1 | GR2 |
|---|---|---|
| Deep draw | Da | Nerecomandat |
| Coturi complexe | Da | Folosiți o rază mai mare |
| Formarea-tuburilor cu perete subțire | Da | Risc de fisurare |
| Coturi simple și țeavă dreaptă | Da | Da |
GR1 este mai ușor de sudat decât GR2?
Da, GR1 este mai ușor de sudat.Conținutul mai scăzut de oxigen (0,18% față de 0,25%) produce o zonă de sudură mai ductilă, care este mai puțin probabil să se crape.
| Factor | GR1 | GR2 |
|---|---|---|
| Acoperire cu gaz de protecție | Argonul standard este bine | Aveți nevoie de o acoperire perfectă pe ambele părți |
| Potrivirea-toleranței | Mai iertător | Gap trebuie să fie strâns |
| Risc de fisurare după-sudură | Scăzut | Moderat (dacă ecranarea eșuează) |
| Metal de umplutură | ERTi-1 sau ERTi-2 | Recomandat ERTi-2 |
| Culoarea unei suduri bune | Argint sau paie deschisă | Doar argintiu (culoarea mai închisă înseamnă respingere) |
Oamenii sudează GR2 cu aceiași parametri ca GR1, obțin suduri ușor oxidate (culoare albastră sau gri) și presupun că va trece inspecția. Nu va fi. GR2 necesită o protecție mai atentă cu gaz, o viteză de deplasare mai mică și un flux post-mai lung pentru a proteja sudura de răcire.
Dacă magazinul dvs. sudează titan în mod regulat, GR2 este în regulă. Dacă sunteți nou în titan sau faceți reparații pe teren unde ecranarea este dificilă, rămâneți cu GR1. Tolerează mai bine condițiile imperfecte.
Care costă mai mult: GR1 sau GR2?
GR1 costă de obicei cu 2-5 USD mai mult pe kg.
Motivul:titan grad 1necesită materie primă mai pură. Etapa de rafinare adaugă costuri mici.
Dar costul total al proiectului contează mai mult decât costul materialului pe kg.
| Factorul cost | GR1 | GR2 |
|---|---|---|
| Materii prime | Puțin mai sus | Standard |
| gr1 titan pret pe kg | 2-5 dolari mai mult decât GR2 | Preț de referință |
| Costul de fabricație | Inferioară (formare mai ușoară) | Mai mare (mai multe rebuturi dacă formarea este complexă) |
Dacă piesa dumneavoastră se fisurează în timpul formării folosind GR2, pierdeți mult mai mult în muncă și deșeuri decât ați economisit material. Testați întotdeauna înainte de a schimba notele pentru a economisi bani.
Ce aplicații folosesc GR1? Care folosesc GR2?
Titanul de gradul 1 este utilizat pentru:
schimbător de căldură din titan gr1tuburi (pereți subțiri și coturi strânse)
reactor de titan gr1garnituri (este necesară formarea uniformă)
anod/catod din titan de gradul 1componente (suprafață curată pentru acoperire)
gr1 anod MMO de titansubstraturi (aderența acoperirii necesită o suprafață consistentă)
titan de gradul medical 1(ASTM F67 grad 1 pentru implanturi și instrumente)
Piese ambute adânc (cupe, carcase, burduf)
Echipamente de prelucrare chimică care necesită o marjă maximă de coroziune
Titanul de gradul 2 este utilizat pentru:
Vase sub presiune
Sisteme de conducte cu coturi standard
Carcase schimbătoare de căldură (nu tuburi)
Componente structurale
Hardware maritim
Dacă specificațiile tale o cerASTM B338 grad 1sauASTM B861 gradul 1, utilizați GR1. Nu înlocuiți.
Dacă specificațiile tale o cerASTM B862 gr1(tub sudat), aceeași cerință - numai GR1.
Pot înlocui GR2 cu GR1?
Uneori da, dar mai întâi testează.
| Daca ai nevoie... | GR2 poate funcționa? |
|---|---|
| Deep draw | Nu - vă așteptați la cracare |
| Coturi cu rază strânsă | Poate - testează mai întâi |
| Conductă dreaptă fără formare | Da |
| Prelucrare chimică | Da, - ambele rezistă bine la coroziune |
| Implant medical | Nicio - ASTM F67 nu necesită GR1 |
Un client a trecut de la GR1 la GR2 pentru a economisi costul materialului. S-au economisit 200 de materiale. Pierduți 200 de materiale. Pierduți de 8.000 de piese casate. Faceți calculul înainte de a înlocui.
Cum aleg nota potrivită pentru proiectul meu?
| Aplicația dvs | Nota recomandata |
|---|---|
| Cupă, carcasă sau burduf adânciți | GR1 |
| Tuburi U-schimbătoare de căldură | GR1 |
| Căptușeală reactorului (formată) | GR1 |
| Substrat anod MMO | GR1 |
| Implant medical (ASTM F67) | GR1 |
| Conductă dreaptă de transfer chimic | GR2 (sau GR1, ambele funcționează) |
| Vas sub presiune | GR2 |
| Suport structural | GR2 |
| Hardware maritim (fără formare) | GR2 (sau GR1, ambele funcționează) |
| Piesă din tablă cu îndoituri simple | Fie - depinde de raza de curbură |
Nu presupuneți că mai puternic este mai bine. GR2 este mai puternic, dar mai puțin ductil. Dacă piesa dumneavoastră nu are nevoie de rezistență, GR2 adaugă riscuri doar în timpul fabricării. Mulți cumpărători aleg GR1 în mod implicit, cu excepția cazului în care au un motiv anume pentru a avea nevoie de GR2.
FAQ
1. Pot suda GR1 la GR2?
Da, puteți suda GR1 la GR2.Utilizați metal de umplutură GR2 (ERTi-2).Zona de sudare va avea proprietăți între GR1 și GR2. Utilizați ecranare cu argon pur pe ambele părți. Curățați totul cu acetonă înainte de sudare.
2. Ce se întâmplă dacă folosesc GR2 pentru o aplicație de desenare adâncă?
O să te crape.Conținutul mai mare de oxigen al GR2 reduce ductilitatea. Materialul nu va curge uniform. Așteptați-vă ratele de respingere ale10 până la 20 la sută sau mai mult.Treceți la GR1 și ratele de respingere scad de obicei sub 2 procente.
3. Pot înlocui GR2 cu GR1 pentru a economisi bani?
Doar dacă piesa dumneavoastră nu are cerințe de formare.Țeava dreaptă sau cilindrii simpli laminati sunt în regulă. Orice îndoire cu rază strânsă, embotire adâncă sau formă complexă se va crăpa probabil. Un client a economisit 200 de dolari pe material, dar a pierdut 8.000 de dolari în piese casate.
4. GR1 costă mai mult decât GR2?
Da, de obicei cu 2 până la 5 dolari mai mult pe kilogram.GR1 necesită materie primă mai pură. Pentru majoritatea proiectelor, diferența de cost al materialului este mică în comparație cu costul de fabricație. Dacă GR1 vă economisește 5% din ratele de respingere, costul mai mare al materialului se achită de la sine.
5. Care este diferența dintre ASTM B338 gradul 1 și ASTM B861 gradul 1?
B338 este pentru tubulatura schimbatorului de caldura. B861 este pentru țeavă fără sudură de serviciu general.B338 are toleranțe mai strânse și necesită teste de aplatizare, evazare și aplatizare inversă. Nu sunt interschimbabile. Verifică-ți specificațiile.
6. Este gradul medical GR1 (ASTM F67) diferit de GR1 obișnuit?
Da pentru implanturi medicale. Nu pentru alte utilizări.ASTM F67 are limite mai stricte privind incluziunile, defecte de suprafață și oligoelemente. GR1 comercial obișnuit nu va trece audituri medicale de reglementare. Pentru aplicații chimice sau marine, GR1 obișnuit este bine.
7. GR1 funcționează pentru anozii MMO?
Da. Titanul de gradul 1 este standardul pentru anozii MMO.GR1 are mai puțini oxizi de suprafață și o aderență mai bună la acoperire decât GR2. Majoritatea producătorilor de anozi MMO specifică GR1 în mod specific.
8. Pot folosi GR1 pentru o carcasă de schimbător de căldură?
Da, dar nu trebuie.Cochilia nu vede formarea. GR2 funcționează bine și costă puțin mai puțin. Pentru tuburile U-îndoiți, utilizați GR1. Pentru carcasă, GR2 este acceptabil și mai comun.
9. Care este diferența dintre titanul CP1 și GR1?
Nicio diferență. CP1 este gradul 1. CP2 este gradul 2.CP înseamnă Commercially Pure. Unii furnizori folosesc denumirea CP în locul numerelor ASTM. Același material. Aceleași specificații.







